Witamina D3 – witamina ZDROWIA!
Dlaczego tak ważna jest witamina D3? Dlaczego co druga reklama w telewizji to reklama suplementów D3+K2? Skąd ta obsesja??!
Odpowiedź jest bardzo prosta: niedobór witaminy D3 w społeczeństwie jest GALOPUJĄCY. Dotyczy on zarówno dzieci jak i dorosłych oraz osób starszych. O ile wiemy, że witaminę D3 muszą suplementować dzieci – pediatra zalecił oraz osoby starsze, bo przecież osteoporoza, ale pozostali nie, bo przecież jestem zdrowy czy zdrowa. Niestety dalekie jest to od prawdy. Co powoduje niedobór, jak zagwarantować odpowiednią podaż witaminy D3 i jakie są korzyści zachowania prawidłowej podaży tego składnika?
Niedobór witaminy D3 może spowodować rozwój krzywicy, osteoporozy, osteomalacji, a także zwiększa ryzyko zachorowania na;
* cukrzycę typu I,
* choroby nowotworowe: piersi, prostaty, jelita grubego,
* choroby autoimmunologiczne: stwardnienie rozsiane, reumatoidalne zapalenie stawów, układowy toczeń rumieniowaty, Hashimoto,
* zespół metaboliczny,
* choroby sercowo – naczyniowe,
* depresję,
* otyłość.
Wskaźnikiem zaopatrzenia organizmu w witaminę D jest stężenie 25-hydroksywitaminy D w surowicy (25-OHD). Optymalny poziom u dzieci wynosi 20- 60 ng/ml (50 -150mmol/l), a u osób dorosłych 30-80ng/ml (75-200nmol/l).
Zawsze proszę swoich pacjentów o zbadanie poziomu witaminy D3, jedynie nieliczne osoby mogą pochwalić się wynikiem powyżej 30 ng/ml, a u zdecydowanej większości poziom tej witaminy jest mniejszy niż 20 ng/ml.
Pierwszymi oznakami niedoboru witaminy D3 jest ciągłe zmęczenie mimo odpowiedniej ilości snu, problemy z redukcją masy ciała, ciągłe infekcje, przeziębienia, nerwowość. Jeśli odczuwasz takie objawy to koniecznie udaj się do laboratorium.
Jak dostarczyć odpowiednią ilość witaminy D3? Na 3 sposoby: DIETA, SŁOŃCE, SUPLEMENTCJA.
DIETA
Niestety produkty spożywcze zawierają stosunkowo niewielkie ilości witaminy D3 co powoduje, że bardzo trudno dostarczyć odpowiednią ilość tego składnika z dietą. Najbogatszym naturalnym źródłem witaminy D są tłuste ryby morskie, wśród nich łosoś, makrela i śledź, a także tran oraz suszone w słońcu grzyby.
EKSPOZYCJA NA SŁOŃCE
Regularna ekspozycja na słońce stanowi bardzo ważne endogenne źródło witaminy D. Niestety stosowanie kremów do opalania z filtrem powoduje spadek syntezy skórnej nawet o 90 %. W naszej strefie geograficznej synteza skórna zachodzi od kwietnia do września, przy zapewnieniu min. 15 minutowej ekspozycji na słońce 18% powierzchni ciała (odsłonięte przedramiona i częściowo nogi) w godz.10-15, bez stosowania filtrów ochronnych. Natomiast od października do marca synteza skórna praktycznie nie zachodzi.
Bardzo często w godzinach kiedy synteza skórna zachodzi jesteśmy zajęci obowiązkami i niejednokrotnie nie mamy możliwości zażyć odpowiednią dawkę słońca.
Więc bardzo często pozostaje nam ostatnia deska ratunku – suplementacja.
SUPLEMENTACJA
Koniecznie przed wprowadzeniem dodatkowej suplementacji należy wykonać oznaczenie poziomu witaminy D3 i dopiero na tej podstawie dobrać odpowiednią dawkę!!!
Najlepiej wchłania się witamina D3 w kroplach, warto ją zażywać w towarzystwie tłuszczu – lepiej się wchłonie.
ZAWSZE należy dodatkowo wprowadzić do suplementacji witaminę K2 MK7 najlepiej pochodzącej z natto (fermentowanej soi). Inaczej niestety grozi nam zwapnienie żył i w konsekwencji miażdżyca.
Pamiętajcie jednak żeby wystrzegać się preparatów wieloskładnikowych kierując się zasadą, że jeśli coś jest do wszystkiego to znaczy, że jest do niczego. Tak na poważnie lepiej kupić preparat jednoskładnikowy – jest po prostu lepszej jakości (poza paroma wyjątkami). Najlepiej wchłania się Vigantol. Jest to lek, przepisywany na receptę, jednak warto odwiedzić lekarza pierwszego kontaktu i poprosić o receptę.
Pamiętajcie, że jeśli wasz poziom witaminy D3 wynosi 30 to NADAL JEST TO ZA MAŁO. Poziom witaminy D3 powinien oscylować w górnej granicy!!!
Pamiętajcie, że dawka 1000 czy 2000 jednostek nie dla każdego będzie wystarczająca!